Kara Cuma 'Black Friday' rezaleti!

Yazar 02 Eylül 2020 Çarşamba

​Türkiye'de son aylarda başta Amerika olmak üzere birçok ülkede uygulanan Black Friday yani Kara Cuma uygulaması halktan yoğun tepki geliyor. Bu büyük yanlıştan bir an önce dönmemiz gerekiyor.

Türkiye'de son aylarda başta Amerika olmak üzere birçok ülkede uygulanan Black Friday yani Kara Cuma uygulaması halktan yoğun tepki geliyor. Bu büyük yanlıştan bir an önce dönmemiz gerekiyor. Türkiye'de son aylarda başta Amerika olmak üzere birçok ülkede uygulanan Black Friday yani Kara Cuma uygulaması halktan yoğun tepki alıyor. İslam dünyası için haftanın en mübarek günü olan Cuma günü için Türkiye'deki kapital şirketlerin inadına Kara Cuma kampanyası yapması dikkatlerden kaçmadı. İslam’a yönelik yapılan bu algı oyununa karşı STK’Lar harekete geçti. Sivil toplum kuruluşları bu tarz kampanya yapan şirketler için boykota İslam dünyası için haftanın en mübarek günü olan Cuma günü için Türkiye'deki kapital şirketlerin inadına 'Kara Cuma' kampanyası yapması dikkatlerden kaçmadı. İslam’a yönelik yapılan bu algı oyununa karşı pek çok vatandaş tepkilerini dile getirdi. ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe 'Black Friday' deniliyor. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul ediliyor. Kapitalizmin alışveriş çılgınlığı için bir oyunu olarak kabul edilen gün, son yıllarda ülkemizde de aynı isimle uygulanmaya çalışılıyor. Türkiye'de bazı kurumlar ise daha hassas davranarak, 'Süper Cuma, Muhteşem Cuma' gibi isimlerle kampanyalarını düzenliyor. Ama yinede böyle bir günden bile bahsedilmesi hiç hoşuma gitmiyor

Bir tarafta, hayatta en çok değer verdiğimiz, maddi ve manevi birçok eşyamızın içinde bulunduğu evimiz; diğer tarafta, bize gelir sağlayan iş yerimiz, bizim için güvenlikleri en üst seviyede tutulması gereken yerlerdir. Bu nedenle, hem evimizde hem de iş yerimizde oluşabilecek olumsuz olayları önlemek için teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanmak mantıklı bir karar olur. Beklenmedik sorunlar en başından tespit edilebilirse, zararlar büyük ölçüde azaltılabilir. Güvenlik sistemlerinin var olma nedeni de işte tam olarak budur.

Güvenlik sistemlerinin esas görevi, beklenmeyen bir olumsuz durum yaşandığı zaman, gereken yerlere en hızlı şekilde haber vermek ve yapılması gerekenlerin bir an önce yapılmasını sağlamaktır. Gelişmiş Görüntülü İletişim ve Güvenlik Sistemleri sayesinde, evinizde oluşabilecek olumsuz durumlar anında tespit edilebilir ve sizin tarafınızdan belirlenmiş kuruluşlar ve/veya kişiler en geç 1 dakika içerisinde bilgilendirilebilir. Bilgilendirme işleminden sonra harekete geçmek alarm sistemlerinin görevi değidir. Harakete geçmeyi sağlamak ve müdahalenin daha hızlı ve etkili olabilmesi için AHM'ler (Alarm Haber Alma Merkezleri) vardır. AHM'ler hakkında detaylı bilgiyi “Alarm Merkezi Neden Gerekli? Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?” başlıklı yazıda daha önce incelemiştik. Peki güvenlik sistemleri, hangi olumsuz durumları önlemede bize yardımcı olabilir?

1) Hırsızlık
Manyetik kontak ve sensörler, giriş çıkışın yapılabileceği yerlere yerleştirilerek evinizin veya iş yerinizin güvenliği denetlenebilir. Dış koruma olarak da güvenlik kameraları ile birlikte ışın sensörleri kullanılabilir. Işın sensörleri bahçe duvarlarını bir çit gibi kaplayarak bahçenize yabancı bir cisim girdiğinde onu algılayarak alarm verir.

2) Yangın
Duman ve ısı sensörleri yangın tehlikesini çok kısa bir sürede fark ederek sizi ve itfaiyeyi uyarır. Böylece, yangına çok kısa bir sürede müdahale edilmesini sağlar.

3) Sel / Su Baskını
Su baskınları çevresel tehlikeler arasında en çok karşılaşılan olumsuz durumdur. Sistem, sensörler sayesinde su baskınlarını çok kısa bir sürede tespit ederek size ve belirtilen yerlere durumu bildirir.

4) Gaz kaçakları
Evlerde veya iş yerlerinde, en çok korkulan durumlardan biri de gaz kaçaklarıdır. Kaçaklar, gaz algılama dedektörleri sayesinde tespit edilebilir ve kimseye zarar gelmeden, hızlı bir şekilde müdahale edilebilir.

Alarm sistemleri sizi uyarmanın dışında sirenle yerel uyarı da yapar. Eğer sizin haricinizde gerekli kişileri de uyarmasını isterseniz panelinizi, internet üzerinden veya sabit hat üzerinden Alarm Haber Alma Merkezine (AHM) bağlamanız gerekmektedir. Böylece vakit kaybetmeden evinize veya iş yerinize; polis, itfaiye, ambulans gibi yetkililer gelerek sorunu ortadan kaldırmak için bir an önce harakete geçerler.

Olumsuz durumları tecrübe etmeden önlem almak, içinizin rahat olmasını sağlayacağı gibi olumsuz durumlar yaşandığı zaman ortaya çıkacak zararları da en aza indirir. Bunun yanında, güvenlik sistemlerinin caydırıcılık özelliğini de vurgulamak gerekir.

Hırsızlık yapmaya eğilimli birinin güvenlik sisteminin varlığını fark etmesi, olumsuz olayları daha yaşanmadan önleyebilir. Bunu da göz önünde bulundurursak güvenlik sistemleri, evimizde ya da iş yerimizde oluşabilecek olumsuzlukların önlenmesine büyük katkıda bulunur. Bunun sonucunda da güvenlik sistemleri bize daha huzurlu, emniyetli ve stressiz bir hayat sunar.

Topma 475 Defa Okundu Eklenme Tarihi : 02 Eylül 2020 Çarşamba 00:00
Erkan ÇAĞLAR

Tasarımcı Programcı, Kendi çapında herşey işte .

www.erkancaglar.com.tr
Üste Git